PODKARPACKA CYFROWA WIEŚ
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
Projekt adresowany jest do osób powyżej 25 roku życia pracujących, uczących się lub mieszkających na terenach wiejskich woj. podkarpackiego zgodnie z klasyfikacją Degurba 3.
Projekt zakłada wyłącznie realizację szkoleń w zakresie kompetencji cyfrowych zgodnie ze standardem wymagań określonym w Załączniku nr 2 do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020.
W ramach projektu zrealizowanych zostanie 17 edycji szkoleń z 5 modułów ECDL:
- B1 Podstawy pracy z komputerem
- B2 Podstawy pracy w sieci
- B3 Przetwarzanie tekstów
- S3 IT Security
- S9 Rozwiązywanie problemów
Wszystkie szkolenia będę realizowane na poziomie podstawowym w wymiarze 80 godzin lekcyjnych na 1 uczestnika. Zajęcia będą realizowane w wymiarze maksymalnie 4 godzin lekcyjnych dziennie. Szkolenia będą realizowane głównie w ośrodkach szkoleniowych położonych na obszarach wiejskich woj. podkarpackiego, blisko miejsca zamieszkania uczestników szkoleń, w celu ułatwienia dostępności do udziału w kursach komputerowych dla osób, które mają ograniczone możliwości podnoszenia kompetencji kluczowych. Tryb szkoleń będzie dostosowany do zdiagnozowanych potrzeb UP.
Efekt realizacji projektu: W wyniku udziału w ścieżce szkoleniowej UP nabędą 21 kompetencji zgodne ze standardem wymagań określonym w ramach projektu DIGCOMP w 5 obszarach: Informacja, Komunikacja, Tworzenie treści, Bezpieczeństwo, Rozwiązywanie problemów. Po zakończeniu szkoleń UP przystąpią do pięciu egzaminów prowadzonych przez jednostkę akredytowaną ECDL. Założono, iż ok. 90% UP w wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminów uzyska certyfikaty ECDL Profile DIGCOMP wydawane przez PTI, które potwierdzą nabycie kwalifikacji związanych z podstawową obsługą komputera.
GRUPA DOCELOWA PROJEKTU:
Projekt skierowany jest do 170 osób fizycznych (100 K/70 M) powyżej 25 roku życia, pracujących, uczących się lub mieszkających na terenie woj. podkarpackiego, które zgłaszają z własnej inicjatywy chęć podnoszenia, uzupełniania i potwierdzenia umiejętności z zakresu TiK – nie są to osoby delegowane przez pracodawców.
ZASADY REKRUTACJI
W ramach projektu objętych wsparciem zostanie 170 UP spełniających następujące kryteria rekrutacji:
• 100% UP to osoby powyżej 25 roku życia – weryfikacja na podstawie deklaracji uczestnictwa i kwestionariusza osobowego;
• 100% UP to osoby o niskich kwalifikacjach – weryfikacja na podstawie deklaracji uczestnictwa i kwestionariusza osobowego;
• 100% K/M mieszkających na obszarach wiejskich zgodnie z klasyfikacją DEGURBA 3 - weryfikacja na podstawie deklaracji uczestnictwa i kwestionariusza osobowego;
UWAGA! Prosimy o zapoznanie się z podziałem jednostek przestrzennych woj. podkarpackiego (dokument dostępny do pobrania). Osoby zamieszkujące gminy z przypisanym nr „3” w tabeli „DEGURBA” mogą ubiegać się o udział w projekcie
• Płeć - zapewnienie parytetu udziału kobiet w szkoleniach na poziomie ok. 59% z uwagi na większy zdiagnozowany deficyt kompetencji komputerowych;
Uczestnicy projektu na etapie rekrutacji mogą uzyskać dodatkowe punkty za spełnienie następujących kryteriów selekcji:
• Bazowy poziom wiedzy: Każdy z potencjalnych UP będzie musiał potwierdzić elementarną znajomość obsługi komputera np. posługiwanie się myszką, włączanie komputera (weryfikacja: test umiejętności, 0-5 pkt., pozytywna ocena po uzyskaniu minimum - 3 pkt.);
• Premiujące: osoby, które nie uczestniczyły w szkoleniach komputerowych prowadzących do uzyskania kompetencji cyfrowych oferowanych w ramach Poddziałania 9.6.2 POKL (weryfikacja: oświadczenie kandydata - 5 pkt.)
• Status na rynku pracy: bezrobotne kobiety z uwagi na gorszą sytuację na rynku pracy (weryfikacja: zaświadczenie z PUP – 5 pkt.)
UWAGA! Prosimy o zapoznanie się z podziałem jednostek przestrzennych woj. podkarpackiego (dokument dostępny do pobrania). Osoby zamieszkujące gminy z przypisanym nr „3” w tabeli „DEGURBA” mogą ubiegać się o udział w projekcie.
REJESTRACJA NA SZKOLENIA
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o pobranie formularza zgłoszeniowego. Wypełniony i podpisany formularz prosimy odesłać na adres: pcw@konstat.net, dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do Biura Projektu: Lubzina 311, 39-102 Lubzina.
ZASADA DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI:
celu zapewnienia możliwości pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Podkarpacka cyfrowa wieś” zastosowany zostanie mechanizm racjonalnych usprawnień. Każda osoba z niepełnosprawnościami przystępująca do projektu ma zapewnioną możliwość finansowania specyficznych usług dostosowawczych lub oddziaływania na szeroko pojętą infrastrukturę, nieprzewidzianych z góry we wniosku o dofinansowanie projektu, lecz uruchamianych wraz z pojawieniem się w projekcie (w charakterze uczestnika lub personelu) osoby z niepełnosprawnością. UWAGA! Każdą osobę z niepełnosprawnościami zainteresowaną udziałem w projekcie zachęcamy do pobrania ankiety i wskazania specyficznych form wparcia niezbędnych do zapewnienia w trakcie szkoleń.
HARMONOGRAM SZKOLEŃ:
- Harmonogram szkoleń - pobierz
KONTAKT:
Biuro Projektu
Konstat Sp. z o.o.
Lubzina 311
39-102 Lubzina
Dane kontaktowe:
Ewa Czarnota
pcw@konstat.net
tel. 509 558 578
DOKUMENTY DO POBRANIA:
- Formularz zgłoszeniowy
- Klasyfikacja Degurba
- Ankieta badająca potrzeby osób z niepełnosprawnościami