OPOLSKA WIEŚ CYFROWA
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
Projekt "Opolska cyfrowa wieś" skierowany jest do 160 osób dorosłych z obszaru woj. opolskiego, mieszkających na obszarach wiejskich zgodnie z klasyfikacją DEGURBA 3.
Projekt zakłada realizację podstawowych szkoleń w zakresie obsługi komputera zgodnie ze standardem wymagań określonym w Zał. nr 2 do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze edukacji na lata 2014-2020 dla osób o zdiagnozowanych największych lukach kompetencyjnych w zakresie TIK.
W wyniku przeprowadzenia diagnozy potrzeb szkoleniowych UP będą mogli skorzystać z jednego z dostępnych pakietów szkoleń zgodnych z systemem certyfikacji ECDL tj.:
A – EDYTOR TEKSTU
Moduły ECDL:
B1 Podstawy pracy z komputerem (20 h)
B2 Podstawy pracy w sieci (20 h)
B3 Przetwarzanie tekstów (20 h)
S9 Rozwiązywanie problemów (20 h)
B – EDYTOR OBRAZÓW
Moduły ECDL:
B1 Podstawy pracy z komputerem (20 h)
B2 Podstawy pracy w sieci (20 h)
S4 Edycja obrazów (20 h)
S9 Rozwiązywanie problemów (20 h)
C – KOMPUTER DLA RACHUNKOWOŚCI
Moduły ECDL:
B1 Podstawy pracy z komputerem (20 h)
B2 Podstawy pracy w sieci (20 h)
B4 Arkusze kalkulacyjne (20 h)
S9 Rozwiązywanie problemów (20 h)
D – AKTYWNY INTERNAUTA
Moduły ECDL:
B1 Podstawy pracy z komputerem (16 h)
B2 Podstawy pracy w sieci (16 h)
B3 Przetwarzanie tekstów (16 h)
S3 IT Security (16 h)
S9 Rozwiązywanie problemów (20 h)
Każdy z pakietów szkoleń zawiera obligatoryjne moduły B1, B2, S9 niezbędne do zniwelowania luk kompetencyjnych i nabycia podstaw obsługi komputera.
Wszystkie szkolenia będę realizowane na poziomie podstawowym w wymiarze 80 godzin lekcyjnych na 1 uczestnika. Szkolenia będą realizowane głównie w ośrodkach szkoleniowych położonych na obszarach wiejskich woj. opolskiego, blisko miejsca zamieszkania uczestników szkoleń, w celu ułatwienia dostępności do udziału w kursach komputerowych dla osób, które mają ograniczone możliwości podnoszenia kompetencji kluczowych.
Efekt realizacji projektu: Po zakończeniu szkoleń UP przystąpią do pięciu egzaminów prowadzonych przez jednostkę akredytowaną ECDL. Założono, iż minimum 90% UP w wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminów uzyska certyfikaty ECDL Profile wydawane przez PTI, które potwierdzą nabycie kwalifikacji związanych z podstawową obsługą komputera.
GRUPA DOCELOWA PROJEKTU:
1Projekt skierowany jest do osób dorosłych mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie województwa opolskiego, które z własnej inicjatywy chcą uczestniczyć w szkoleniu - nie są to osoby delegowane przez pracodawców
ZASADY REKRUTACJI
1. W ramach projektu objętych wsparciem zostanie 160 UP spełniających następujące kryteria rekrutacji:
• co najmniej 90% wszystkich osób kwalifikujących się do objęcia wsparciem weźmie udział w szkoleniach w zakresie TIK;
• co najmniej 60 % wszystkich osób kwalifikujących się do wsparcia to osoby o niskich kwalifikacjach;
• co najmniej 20% K/M w wieku 50 lat i więcej;
• co najmniej 20% osób z niepełnosprawnościami tj. osoby spełniające warunki określone w ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu ON, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego;
• 100% K/M mieszkających na obszarach wiejskich zgodnie z klasyfikacją DEGURBA 3;
UWAGA! Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) NR 215/2014 z dnia 7 marca 2014 r. to obszar o małej gęstości zaludnienia (kod 03) – zgodnie ze stopniem urbanizacji ujętym w klasyfikacji DEGURBA obszary słabo zaludnione to obszary, na których więcej niż 50% populacji zamieszkuje tereny wiejskie (tj. gminy, które zostały przyporządkowane do kategorii 3 klasyfikacji DEGURBA). Wg definicji Eurostat do terenów gęsto zaludnionych w województwie opolskim zalicza się Miasto Opole. Natomiast do terenów pośrednich gminy: Brzeg, Kluczbork, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Zdzieszowice, Zawadzkie. Osoby zamieszkujące pozostałe gminy woj. opolskiego kwalifikują się do udziału w projekcie.
• Płeć - zapewnienie parytetu udziału kobiet w szkoleniach na poziomie minimum 60% z uwagi na większy zdiagnozowany deficyt kompetencji komputerowych;
• Status na rynku pracy - Z uwagi na strukturę grupy objętej badaniami ankietowymi przyjęto, iż osoby pracujące będą stanowić 70% UP, osoby bezrobotne lub bierne zawodowo - 30% UP
2. Uczestnicy projektu na etapie rekrutacji mogą uzyskać dodatkowe punkty za spełnienie następujących kryteriów selekcji:
• Bazowy poziom wiedzy: Każdy z potencjalnych UP będzie musiał potwierdzić elementarną znajomość obsługi komputera np. posługiwanie się myszką, włączanie komputera (weryfikacja: test umiejętności, TAK/NIE);
• Miejsce pracy: osoby pracujące na obszarach wiejskich powyżej 50 roku życia w celu wykorzystania efektów projektu bezpośrednio na terytorium wsi - 5 pkt.
• Osoby z niepełnosprawnościami z uwagi na ograniczone możliwości podnoszenia kompetencji cyfrowych – 3 pkt.
• Udział w diagnozie potrzeb szkoleniowych – weryfikacja bazowego stanu i poziomu kompetencji komputerowych oraz badanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych związanych z TiK w formie testu kompetencyjnego (0-10 pkt.).
ZASADA DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI:
W celu zapewnienia możliwości pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Opolska cyfrowa wieś” zastosowany zostanie mechanizm racjonalnych usprawnień. Każda osoba z niepełnosprawnościami przystępująca do projektu ma zapewnioną możliwość finansowania specyficznych usług dostosowawczych lub oddziaływania na szeroko pojętą infrastrukturę, nieprzewidzianych z góry we wniosku o dofinansowanie projektu, lecz uruchamianych wraz z pojawieniem się w projekcie (w charakterze uczestnika lub personelu) osoby z niepełnosprawnością.
Każdą osobę z niepełnosprawnościami zainteresowaną udziałem w projekcie zachęcamy do pobrania ankiety i wskazania specyficznych form wparcia niezbędnych do zapewnienia w trakcie szkoleń.
Do pobrania:
- Ankieta
HARMONOGRAM SZKOLEŃ:
- Harmonogram szkoleń - pobierz
KONTAKT:
Biuro Projektu
Konstat Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 50
45-124 Opole
Dane kontaktowe:
Justyna Respondek
ocw@konstat.net
tel. 517 963 893